Akcje

09.03

Poniedziałek

14:00
Warsztaty "Stany Nagłe"

Serdecznie zapraszam na jedyne w swoim rodzaju warsztaty! Tym razem będziemy zajmować się tematem hipotermii w trudnych warunkach - -30 stopni, wiatr, śnieg. Odbędą się one w KOMORZE TERMOKLIMATYCZNEJ Politechniki Krakowskiej!Zajęcia poprowadzi dr n. med. Tomasz Sanak.Warsztaty odbędą sie 9.03 o godzinie 14:00 pod adresem al. Jana Pawła II 45 ;)W komorze panują trudne warunki - obowiązywać będzie więc ciepłe ubranie narciarskie oraz google i ciepłe rękawiczki ;)W celu lepszego przygotowania się do zajęć dobrze wcześniej zapoznać sie z kursem hipotermii www.akademia.hipotermia.edu.pl.

07.03

Sobota

19:15
Warsztaty Yogi Anatomicznej - Zmysły (akcja #3)

Dnia 7.03 odbyły się "Warsztaty Yogi Anatomicznej - Zmysły". Teorię z zakresu anatomii narządów zmysłów oraz część kliniczną poprowadzili prelegenci z Ekipy Yogi Anatomicznej - prezentując wybrane zagadnienia z otolaryngologii, okulistyki i neurologii. Sekwencja hatha yogi, przebiegająca równolegle do projekcji z atlasu anatomii 3D, dedykowana była zmysłowi równowagi oraz aktywowanym w trakcie poszczególnych pozycji neuronom eferentnym. Medytacja miała zaś charakter refleksyjny - poprzez indywidualne doświadczenie spojrzenia w głąb własnego wnętrza. Na zakończenie przygotowany był poczęstunek dla uczestników. Link do fotorelacji: https://www.facebook.com/ifmsapolandkrakow/photos/pcb.3112242425493095/3112242092159795/?type=3&theater

01.03

Niedziela

08:00
Iskra dla Życia - CKE Czerwionka-Leszczyny

W ramach wydarzenia charytatywnego, organizowanego w celu zbiórki pieniędzy na cierpiącego z powodu choroby Niemanna-Picka Maksa, delegaci krakowskiego oddziału IFMSA - Poland przeprowadzili serię kursów pierwszej pomocy z wykorzystaniem ćwiczebnego defibrylatora dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych.

29.02

Sobota

11:30
Prezentacja i promocja projektów typu Peer Education organizowanych przez IFMSA-Poland Oddział Kraków

Korzystając z zaproszenia na Krakowską Konferencję Nauczycieli Przyrodników, organizowaną przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli STO, nasi przedstawiciele wygłosili wykład na temat projektów typu Peer Education, które realizujemy w Naszym Oddziale. Konferencja miała zasięg ogólnopolski.

28.02

Piątek

15:00
Akcja profilaktyczna z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy wraz z Fundacją Matio organizowaliśmy stanowisko informacyjne, na którym oferowaliśmy klientom galerii Bronowice darmowe badania profilaktyczne - pomiar ciśnienia tętniczego krwi, analizę składu ciała i BMI, a także uczyliśmy samobadania jąder i piersi oraz rejestrowaliśmy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

28.02

Piątek

08:00
Iskra dla Życia - 2 LO w Rybniku

Delegaci IFMSA - Poland oddziału Kraków wyruszyli na podbój Śląska, by edukować młodzież licealną w zakresie tematyki pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Łącznie udało się przeprowadzić cztery dwugodzinne kursy z częścią teoretyczną i praktyczną, w trakcie których przeszkolono ponad 120 osób uczniów klas 1-3.

11.02

Wtorek

13:00
Warsztaty Badania Fizykalnego

Serdecznie zapraszamy na warsztaty badania fizykalnego, które odbędą się 11.02.2020 o godzinie 13 w Sali nr 7 Zakładu Dydaktyki Medycznej. Zajęcia poprowadzi lek. Paulina Pasińska- specjalista neurologii.

18.01

Sobota

10:00
Akcja profilaktyczna - Auchan 2019

Przeprowadzenie darmowych badań profilaktycznych dla klientów sklepu Auchan, w tym: pomiar ciśnienia tętniczego krwi; profilaktyka raka jądra, raka piersi i raka szyjki macicy; oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych (we współpracy z fundacją DKMS).

14.01

Wtorek

16:30
Poznaj Swoją Specjalizację - Neurologia

W dniu 14.01.2020 r. w auli C Centrum Dydaktyczno-Kongresowego UJ CM odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Poznaj Swoją Specjalizację organizowane wraz z Polskim Towarzystwem Neurologicznym. Gośćmi spotkania był Pan dr n. med. Ryszard Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii i ordynator Oddziału Neurologii i Udarów Mózgu z Pododdziałem Udarów Mózgu w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, a także doktor Michał Biela, lekarz rezydent odbywający specjalizację z neurologii w tymże szpitalu. Panowie podzielili się wiedzą na temat swojego zawodu i doświadczeniach z nim związanych a słuchacze mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań. Podczas spotkania odbył się...

12.01

Niedziela

08:00
Wielka Orkiestra Medycznej Pomocy

12. stycznia odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kwestowanie włączyli/-ły się również wolontariusze i wolontariuszki z naszego oddziału. Łącznie udało się zebrać nieco ponad 14 tysięcy złotych. 

09.01

Czwartek

19:30
Warsztaty "Stany Nagłe"

Drogi Studencie!Jeśli chcesz: - powtórzyć podstawowe wiadomości z pierwszej pomocy, - nauczyć się czegoś nowego w tym temacie,- poćwiczyć swoje umiejętności praktyczne,- poznać przypadki kliniczne z polskiej karetki......zapraszamy na warsztaty "Stany Nagłe"! Przeprowadzi je mgr Marek Siuta.Odbędą się one 9.01.2020 o godzinie 19:30 w sali S1 w cdk

18.12

Środa

17:00
Warsztaty Szycia Chirurgicznego - poziom zaawansowany

18 grudnia 2019r. w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym odbyły się Warsztaty Szycia Chirurgicznego na poziomie zaawansowanym. W wydarzeniu wzięli udział studenci kierunku lekarskiego z lat 4-6. Na początku przypomnieliśmy sobie zasady wykonywania podstawowych szwów chirurgicznych takich jak: szew węzełkowy pojedynczy, materacowy poziomy i pionowy. Następnie uczyliśmy się wykonywania bardziej zaawansowanych technik szycia skóry z obszaru chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Mieliśmy okazję wykonać na skrzydełkach z indyka między innymi: szew śródskórny, szew śródskórny pogrążony, plastkę Z, plastykę H, a także plastykę Y. Warsztaty poprowadzili: - dr. n. med. Michał Romaniszyn - chirurg ogólny, pracownik Zakładu Dydaktyki Medycznej - lek. Kinga Szabat - rezydentka...

16.12

Poniedziałek

16:00
Warsztaty Szycia Chirurgicznego - poziom podstawowy

16 grudnia odbyły się pierwsze w tym roku akademickim Warsztaty Szycia Chirurgicznego na poziomie podstawowym, które poprowadzili dr. Michał Romaniszyn chirurg ogólny, pracownik Zakładu Dydaktyki Medycznej oraz dr. Kinga Szabat rezydentka chirurgii ogólnej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 studentów kierunku lekarskiego z lat 1-3. Podczas pierwszej części odbył się wykład, podczas którego studenci poznali podstawowe narzędzia chirurgiczne oraz jak ich prawidłowo używać, rodzaje nici chirurgicznych, a także zasady wykonywania węzłów chirurgicznych . W drugiej części warsztatów, po krótkim wstępie teoretycznym uczestnicy dostali narzędzia do rąk i mogli przekuć zdobytą wiedzę w praktykę.

13.12

Piątek

18:00
Queer Education: Orientacja seksualna i tożsamość płciowa

Dnia 13.12.2019 w auli D CDK odbyły się pierwsze, dwu i pół godzinne warsztaty w ramach projektu Queer Education realizowane we współpracy z TęczUJ — organizacją studencką zajmującą się prawami studentów i studentek LGBTQ+ na Uniwersytecie Jagiellońskim. Warsztaty prowadziły koordynatorki lokalne projektu i zaproszeni goście. Osoby uczestniczące (zarówno studiujące na Collegium Medicum, jak i spoza naszej uczelni) mogły się dowiedzieć między innymi czym jest orientacja seksualna i tożsamość płciowa, poznać proces tranzycji i perspektywę osób transpłciowych, a także nauczyć się podstaw języka inkluzywnego. Wydarzenie wsparła Fundacja Miłość Nie Wyklucza, która przekazała nam materiały edukacyjne i promocyjne (krótki przewodnik, przypinki, naklejki...

09.12

Poniedziałek

13:00
Prelekcja na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów

Nasi wolontariusze odwiedzili Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie, gdzie przeprowadzili prelekcję na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, a także podzielili się rzetelną wiedzą na temat nikotynizmu. W wykładzie wzięło udział około 100 uczniów (4 klasy).

09.12

Poniedziałek

12:00
Miś pod Szpitalną Choinkę

Miś pod Szpitalną Choinkę to projekt Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Kraków we współpracy z Wydziałową Radą Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum skierowany do dzieci, które w okresie świąt Bożego Narodzenia, muszą pozostać w szpitalu. Założeniem projektu jest, aby każde z nich otrzymało prezent. Fundusze na zakup upominków były zbierane w ramach niepublicznej zbiórki pieniędzy przeprowadzonej przez studentów WL. W dniach 09 - 13 grudnia został zorganizowany kiermasz wypieków studentów. Dodatkowo odbył się konkurs, w którym do wygrania były atrakcyjne nagrody.   W dniu 20 grudnia zakupione misie zostały rozdane dzieciom leżącym na oddziałach pediatrycznych.

09.12

Poniedziałek

08:00
Ratowanie na spontanie - Peer Education w SSP nr 4 w Krakowie

Warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów klas 5 i 6 - teoria i praktyka prawidłowego  wykonywania Reustytacji Krążeniowo - Oddechowej z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.  

05.12

Czwartek

17:00
Warsztaty Medycyny Sportowej

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej?Byliście ciekawi kim jest ta osoba wbiegająca na boisko w przypadku kontuzji zawodnika?Albo chcielibyście się dowiedzieć coś więcej o sposobach oceny naszej wydolności fizycznej?Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedzieliście tak, to te warsztaty są właśnie dla was!Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów poświęconych medycynie sportowej. Przedstawimy wam podstawowe zagadnienia z zakresu fizjologi wysiłku sportowego, fakty oraz mity na temat wpływu treningu na nasz organizm, oraz przeprowadzimy u chętnych badania wydolności fizycznej. Warszaty rozpoczną się od spotkania z dr. Wojciechem Gawrońskim – pięciokrotnym mistrzem Polski...

04.12

Środa

17:30
Warsztaty Języka Migowego II

Jak się śmieją głusi? Ile jest wersji języka migowego na świecie? I co właściwie pokazuje pani na ekranie telewizora? Jeśli chciałbyś poznać odpowiedzi na te i inne pytania, to świetnie trafiłeś! Zapraszamy wszystkich chcących zrozumieć świat osób głuchych na Warsztaty Języka Migowego. Kurs jest przewidziany na 15 tygodni dydaktycznych, obejmuje podstawy Polskiego Języka Migowego oraz słownictwo związane z tematyką medyczną – dowiecie się między innymi jak przeprowadzić wywiad z pacjentem głuchym. Zajęcia poprowadzi Marta Majda, dyrektor Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych.

04.12

Środa

14:30
Mikołajkowe Warsztaty Yogi Anatomicznej (akcja #2)

Dnia 4.12 odbyły się "Mikołajkowe Warsztaty Yogi Anatomicznej". Teorię z zakresu anatomii układu pokarmowego i limfatycznego, a także diagnostykę schorzeń tych układów w badaniu TK przedstawiła Karolina Brzegowy ze Studenckiego Koła Anatomii, zaś część kliniczną poprowadzili prelegenci z Ekipy Yogi Anatomicznej. Podczas praktyki hatha yogi skupiliśmy się na mechanice mięśni brzucha oraz doskonaleniu pozycji łodzi. Medytacja połączona była z degustacją tradycyjnych mikołajkowych słodkości, czyli kakao i ciasteczek. Na zakończenie warsztatów uczestnicy zostali odznaczeni świątecznymi brodami. Link do fotorelacji: https://www.facebook.com/ifmsapolandkrakow/photos/pcb.2910422962341710/2910422442341762/?type=3&theater