polski english

Szpital Pluszowego Misia

 

Szpital Pluszowego Misia to akcja skierowana do najmłodszych. Podczas odwiedzin w przedszkolach, studenci razem z dziećmi leczą pluszaki. Działania te  mają  na celu oswajanie dzieci z sytuacją związaną z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. Zbierając wywiad lekarski na temat dolegliwości Misia, wykonując podstawowe badanie fizykalne, kierując Misia na badania obrazowe oraz specjalne zabiegi, studenci pokazują przedszkolakom jak przebiega droga diagnostyczna i terapeutyczna pacjenta w prawdziwym szpitalu. Dziecko może pytać i rozwiewać swoje wątpliwości, zobaczyć z bliska pracę lekarza. Oprócz tego uczestniczy we wszystkich podejmowanych przez lekarza działaniach, co pozwala mu zrozumieć ich celowość. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze, w formie zabawy, w znanym dziecku środowisku.

Celem akcji jest oswojenie najmłodszych z widokiem personelu medycznego (minimalizowanie „strachu przed białym fartuchem”), przyzwyczajanie przedszkolaków do badań i zabiegów medycznych. Staramy się zmniejszyć stres związany z pójściem do lekarza, badaniem, szczepieniami.  Stres ten związany jest z tym, że dziecko styka się z czymś nieznanym i niezrozumiałym- chcemy to zmienić i w dogodnych warunkach zapoznać je z sytuacjami związanymi z pobytem u lekarza. Dziecko wcielając się w rolę rodzica Misia a także asystując przy badaniach i zabiegach, może spojrzeć na procedury medyczne z innej perspektywy, co może pomóc mu zrozumieć konieczność udania się do lekarza w razie choroby. Przy okazji możemy porozmawiać z dziećmi o zdrowym  trybie życia i bezpieczeństwie- promując przy tym zachowania prozdrowotne. Liczymy też na to, że zainteresujemy dzieciaki medycyną,  być może uda się u kogoś zaszczepić pragnienie bycia lekarzem. 

Oprócz tego studenci zyskują doświadczenie w kontaktach z dziećmi, mogą się sprawdzić w trudnej pracy z najmłodszymi, mają okazję nauczyć się jak  tłumaczyć procedury medyczne prostym, przystępnym językiem. Akcja daje studentom okazję do ćwiczenia się w trudnej roli lekarza.

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkoli. Dzieci z niecierpliwością czekają na odwiedziny studentów, chętnie uczestniczą w leczeniu Misia.

Szpital Pluszowego Misia to międzynarodowa akcja, realizowana przez kilkadziesiąt oddziałów IFMSA z wielu krajów. Została ona zapoczątkowana w roku 1997 przez studentów z Norwegii.

Patronaty honorowe:

Rzecznik Praw Dziecka
Polskie Towarzystwo Pediatryczne
Krajowy Konsultant w Dziedzinie Pediatrii

Patronaty Medialne:

Portal miastodzieci.pl

 


Zgłoszenia dla przedszkoli: szpital.misia@gmail.com

Informacje o akcjach dla studentów: https://www.facebook.com/groups/726593430723486/729370713779091/?notif_t=like

Gdzie znaleźć informacje o nadchodzących spotkaniach?

 


 

Natalia Przytuła

Koordynator Lokalny Projektu "Szpital Pluszowego Misia"

Tel. +48 501 697 225

Email: przyta@gmail.com


Patrycja Duda

Koordynator Lokalny Projektu "Szpital Pluszowego Misia"

Tel: +48 608 843 834
 

E-mail: kostekzklasa.krakow@gmail.com

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Kraków
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl